9.9. Seuran syyskauden avausreissu Sipoon Storträskille

Syyskausi pärähtää käyntiin torstaina 9.9. kirjolohen kalastuksen merkeissä Sipoon Storträskillä!

Storträsk sijaitsee Sipoonkorven kansallispuiston laidassa. Lammen kalasto koostuu etupäässä istutetusta kirjolohesta sekä luontaisista ahven- ja haukikannoista, seassa on myös jonkin verran taimenta, nieriää sekä siikaa. Ilta alkaa klo 18.00 lammen pohjois rannalla olevan tulipaikan luota, mutta kalaan voit tulla toki jo aikaisemminkin. Kulku lammelle tapahtuu Tasakalliontien parkkipaikan kautta, josta lammelle johtaa selkeä polku. Kävelyä tulee 10-15 minuuttia vauhdista riippuen.  Storträskin luvat tulee jokaisen hoitaa itse. Muista myös valtion kalastuksenhoitomaksu mikäli sellaisen tarvitset. Lisätietoa luvista ja paikan säännöistä löytyy täältä. Tutustukaa kalastussääntöihin hyvin ja etukäteen, valvonta siellä on ollut aktiivista ja tiukkaa!


Lammen kirjolohet pitävät perinteisistä mustista leacheista ja Montana-nymfeistä. Krantummille kaloille kannattaa tarjota vaikka tummia buzzereita ja/tai erilaisia pintureita. Rannat ovat osittain pehmeät ja upottavat joten jalkaan kannattaa laittaa saappaat. Pitkävartinen haavi on eduksi, mutta perusperhohaavillakin yltää. Muu varustus tietenkin kelin mukaan. Lampi on sen kokoinen, että sen ympäri kalastelee mukavasti illassa. Kalastuksen ja hyvän seuran lisäksi seura tarjoaa makkarat, joten paikalle kannattaa todellakin tulla!